Gminny Zespół Kulinarny w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach

Gminny Zespół Kulinarny powołano w lipcu 2010 r., którego celem jest propagowanie tradycji kulinarnych naszego regionu. Potrawy wykonywane przez Gminny Zespół Kulinarny sięgają co najmniej 25 letniej tradycji. Ich szczególnym atutem jest wykorzystywanie naturalnych składników, przypraw i ziół.

Jeśli ktoś chciałby zdradzić tajniki swojej rodzinnej, wieloletniej tradycji kulinarnej zapraszamy do współpracy z nami, wymieniając na wzajem swoje doświadczenia.

Gminny Zespół Kulinarny uczestniczył w wielu konkursach i jarmarkach  zdrowej żywności. Do dotychczasowych osiągnięć zaliczamy udział w Krajowych Targach Kulinarnego Dziedzictwa w Lesku, w I Euroregionalnym Festiwalu Smaków w Przemyślu, w jarmarkach żywności w Słomianej, w jagodowej niedzieli-" Wyżywi nas las" w Stalowej Woli, w Fasolowej Galaktyce w Antoniowie, w  powiatowych i parafialnych dożynkach, "Wigilii 2011" w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, w Izbie Regionalnej w Antoniowie,oraz w Stalowej Woli-przygotowanie pyszności karnawałowych z okazji wręczenia "Statuetek Naszego Czasu".

Zespół Kulinarny składa się 25 osób zamieszkujących na terenie Gminy Radomyśl nad Sanem, lista chętnych ciągle otwarta...